Novija Gána Sepata

Tento článok je založený na informáciách z médií a na rozhovoroch s 2 ex-členmi hnutia Novija Gána Sepata. Tí počas rozhovoru s autorom článku rozprávali svoju skúsenosť s touto sektou a jej zakladateľom, Milanom Bergerom.
 
Novija Gána Sepata (tiež Slovanský národ Čahínas) je nebezpečná náboženská sekta, pôvodom z Čiech. Organizuje pravidelné stretnutia vo Zvolene. Ide o ufologický kult, kde ústrednú postavu predstavuje zakladateľ Milan Berger, nazývaný svojím mimozemským menom Auroran Dift Lavus.
Ten učí o blížiacom sa konci sveta, vyberá peniaze na stavbu utopickej dediny a predpisuje svojim nasledovníkom nebezpečné dietárne praktiky (napr. 21 dní hladovania s pitím 1-2dcl studenej vody). O svojich nasledovníkoch hovorí ako o hviezdach a páruje ich medzi sebou v rámci tzv. Hviezdnych lások. Pôvodných (legálnych) manželov a deti nazýva "jašteričkami" a pochádzajú vraj od Satana. Týmto spôsobom rozdeľuje rodiny v Česku aj na Slovensku. Z roku 2022 existuje obvinenie ohľadom sexuálneho zneužitia počas „posvätného liečenia“. V roku 2022 bol Milan Berger vypočúvaný na polícii kvôli trestnému oznámeniu. V tom sa uvádzalo, že Bergerova skupina sa chystá v Bosne spáchať hromadnú samovraždu.
 
Milan Berger je bývalý pasák a prevádzkovateľ privátu s erotickými masážami. So svojimi partnerkami vytvára polygamné rodiny. Z minulých manželstiev má asi 5 detí, ku ktorým sa nemá. Tvrdí, že tieto deti zdedil so svojím biostrojom a nie sú jeho. Podľa vlastných slov bol svojou najstaršou dcérou obvinený z pokusu o sexuálne zneužívanie. Podľa svedectva ex-členov strávil časť života vo väzení a aj v psychiatrickej liečebni. Tiež podľa svojich slov žil v detskom domove. Tieto informácie však nie je možné úplne overiť.
 
Berger vytvoril systém mimozemských rodov, ktoré údajne ovládajú ľudské dejiny. Svojim nasledovníkom prideľuje mimozemské identity a prepája ich s ich „mimozemskými príbuznými“. Nabáda svojich nasledovníkov, aby zničili svoje občianske doklady (ako napríklad Občiansky preukaz alebo Vodičský preukaz) a vyrobili si vlastné. Tieto prípady vyvolali mediálny rozruch, keď policajti zastavili niekoľko áut s vesmírnymi ŠPZ značkami. Vodiči áut im potom predložili Galaktické vodičské preukazy.
Členovia sú tiež nabádaní k tomu, aby deti neposielali do školy a nevykonávali vzdelávaciu povinnosť ani v rámci domácnosti. Kvôli tomu sú niektorí členovia vyšetrovaní a súdení.
 
 
Berger je nebezpečný a jeho skupina vykazuje extrémistické rysy, ktoré v prípade vnútornej alebo vonkajšej eskalácie môžu viesť k hromadnému alebo rituálnemu násiliu. Dôrazne varujeme všetkých pred vstupom do tohto spoločenstva, rovnako ako do podobných pripojených skupín ako sú napríklad Správy z Galaxie - Oraa Nataru Shari alebo Hviezdne semienka/ Hviezdne lásky.